بایدها و نبایدها در شستشوی لباس در خانه

بایدها و نبایدها در شستشوی لباس در خانه

۱. لباس‌های روشن و تیره را در کنار یکدیگر نشویید:

در صورتی که لباس‌های یک جنس و هم‌رنگ را با یکدیگر بشویید، لباستان آسیب کمتری می‌بیند. توصیه می‌کنیم لباس‌های سنگین همچون بافت را با یکدیگر بشویید، لباس‌های نخی را جدا کنید و لباس‌های جین را نیز به همراه هم بشویید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که لباس تیره و روشن را هیچ‌گاه در کنار یکدیگر نشویید. چرا که ممکن است لباس تیره رنگ بدهد و لباس روشن را تیره یا کدر کند. وبلاگ لیدر را مطالعه نمایید تابیشتر با شستشوی لباس در خانه اشنا شوید.

۲. ماده شوینده را به طور مستقیم روی لباس نریزید:

در صورتی که می‌خواهید لباستان را در ماشین لباسشویی بشویید، ماده شوینده را به طور مستقیم روی لباستان نریزید، چرا که ممکن است لباستان رنگ ماده شوینده را به خود جذب کند تا بافت لباس از بین برود. از این رو بهتر است ماده شوینده را در مخزن مخصوص ماشین لباسشویی بریزید تا مانع از هر گونه آسیب به لباستان شوید.

الف- ماده شوینده پودری

ب- ماده شوینده مایع

۳. از خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید:

در صورتی که نمی‌خواهید همان لحظه لباستان را به تن کنید، توصیه می‌کنیم از خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. خشک‌کن ماشین لباسشویی با سرعت بالایی می‌چرخد تا آب و نم لباس گرفته شود.

چرخش پرسرعت ماشین لباسشویی مناسب لباس بافت، پشمی و برخی از لباس‌ها نیست. چرا که ممکن است لباستان نخ کش شود یا آب برود و کوچک شود.

۴. جوراب را با لباس‌های دیگر نشویید:

جوراب یک اکسسوری کوچک با بافت نازک و ظریف است. شاید برای شما هم پیش آمده که پس از شستشوی جوراب، یک لنگه از آن ناپدید شود یا آسیب ببیند. از این رو پر کردن لباسشویی، نه تنها مانع تمیز شدن جوراب می‌گردد، بلکه ممکن است بافت نازک جوراب به زیپ یا دکمه‌ای گیر کند و پاره شود.

۵. زیپ لباس را ببندید:

پیش از شستشوی شلوار، سویشرت یا کیف، زیپ لباس را ببندید. زیپ دندانه‌های تیزی دارد که ممکن است به لباس گیر کند و لباستان پاره شود. از این رو برای محافظت از لباس‌هایتان توصیه می‌کنیم حتماً زیپ لباس‌هایتان را ببندید.

۶. دکمه لباس را نبندید:

پیش از این گفتیم که بهتر است برای مراقبت از لباس‌هایتان، زیپ شلوار یا سویشرترا ببندید. اما در صورتی که لباستان دکمه دارد، آن را نبندید و باز بگذارید.

هنگام شستشوی لباس دکمه‌دار، ممکن است دکمه لباستان به یک لباس یا بخشی از لباسشویی گیر کند و به لباستان آسیب برساند. از این رو توصیه می‌کنیم حتماً پیش از شستشو، دکمه لباستان را ببندید.

۷. لکه لباس را پاک کنید:

در صورتی که روی لباستان لکه‌ای ایجاد شد، پیش از شستشو حتماً آن را پاک کنید. چرا که ممکن است لکه ماندگار بماند یا هنگام شستشو پخش شود. به یاد داشته باشید که لکه را با روش‌های مخصوص به خود پاک کنید.

۸. لباستان را به خشکشویی بسپارید:

در شستشوی لباس در خانه توصیه می‌کنیم بعضی از لباس‌ها را در خانه نشویید و به یک خشکشویی بسپارید. برای مثال لباس چرم، بافت، کت و شلوار و لباس حریر یا تور، جنس و بافت خاصی دارند که نباید در خانه، به‌خصوص در ماشین لباسشویی شسته شوند. در این صورت، بهترین روش شستشوی توسط یک خشکشویی ماهر است.

۹. لباس سفید را به صورت جداگانه بشویید:

توصیه می‌کنیم هیچ‌گاه لباس سفید را به لباس‌های دیگر نشویید. لباس سفید به شدت در معرض تغییر رنگ یا زرد شدن و چرک مردگی لباس قرار دارد. علاوه بر این توصیه می‌کنیم حتی لباس‌های سفید را به صورت متمایز از یکدیگر بشویید. برای مثال این نوع لباس‌ها را می‌توانید بر اساس جنس یا میزان چرک بودن، به صورت جداگانه بشویید.

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *