نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی می‌تواند عملکرد ماشین ظرفشویی را بهبود ببخشد و رضایت شما را از شست‌وشوی ظروف افزایش دهد. ماشین ظرفشویی شما در تئوری باید دائما خودش را تمیز کند، اما متأسفانه این‌طور نیست. با گذشت زمان، تکه‌های غذا، چربی، مواد شوینده حل نشده و مواد معدنی آب روی فیلتر و دیواره‌های داخلی ماشین ظرفشویی جمع می‌شوند. این موضوع علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع و ظاهری ناخوشایند، در واقع می‌تواند روی ظروف شما لکه‌ها و اثراتی بر جای گذارد.

به طور خلاصه، اگر تمیز کردن ماشین ظرفشویی به درستی انجام نشود، دستگاه شما نمی‌تواند کار خود را به طور کامل انجام دهد. به علاوه، اگر اجازه دهید مواد غذایی و کثیفی جمع شوند، می‌توانند به فیلتر و پمپ ماشین ظرفشویی آسیب برسانند و در نهایت منجر به تعمیرات پرهزینه شوند. با وب‌سایت لیدر همراه باشید تا روش‌های نظافت و ضدعفونی ماشین ظرفشویی را با شما به اشتراک بگذاریم.

اهمیت تمیز کردن ماشین ظرفشویی

درست است که کار ماشین ظرفشویی شما تمیز کردن است، اما به طور دوره‌ای باید خود آن نیز تمیز و ضدعفونی شود. با گذشت زمان، بقایای مواد غذایی زهکشی و بازوهای اسپری کننده آب را مسدود می‌کنند. این گرفتگی‌ها میزان گردش آب در طول شستشو را کاهش می‌دهند و ظروف می‌توانند با لکه‌هایی از غذا آلوده شوند. به علاوه، اگر آب سخت فیلتر نشده دارید، رسوبات معدنی در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شوند و جریان آب را کاهش می‌دهند. نحوه تمیز و درخشان نگه داشتن ماشین ظرفشویی در ادامه مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی، یک مرحله پیشگیرانه کلیدی در نگهداری آن است. یک ماشین ظرفشویی کثیف می‌تواند بوی بدی دهد که هیچ‌ کسی مواجه شدن با این مشکل را نمی‌خواهد. بنابراین، به خاطر تمیزی ظروف و وضعیت آشپزخانه خود، نکات زیر را رعایت کنید و ماشین ظرفشویی خود را به طور منظم تمیز نگه دارید.

1-  تمیز کردن قطعات ماشین ظرفشویی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی این است که کار را از قطعات جداشونده آن شروع کنید. جای ظروف و قفسه‌های ماشین ظرفشویی را یک به یک بیرون بیاورید. آن‌ها را بشویید یا پاک کنید تا تکه‌های غذای گیر کرده بین آن‌ها از میان بروند.

اگر کثیفی‌ها کاملا به قفسه‌ها چسبیده‌اند، سینک ظرفشویی یا یک تشت بزرگ را تا نیمه پر از آب گرم کنید و 2 فنجان سرکه سفید درون آن بریزید. سرکه برای استفاده در شستشوی قطعات ماشین ظرفشویی، کاملا بی‌خطر است و به عنوان یک پاک‌کننده طبیعی خانگی عمل می‌کند. قطعات جداشونده ماشین ظرفشویی را در محلول آب گرم و سرکه بگذارید و اجازه دهید 20 دقیقه خیس بخورند. سپس آن‌ها را آبکشی کنید و با دقت سر جای خود در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

۲- تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی

ابتدا ماشین ظرفشویی را کاملا از ظروف آن خالی کنید. سپس یک فنجان سرکه سفید را در یک کاسه قابل شستشو در ماشین ظرفشویی بریزید. کاسه را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. سپس داغ‌ترین چرخه ماشین ظرفشویی را اجرا نمایید. اما ویژگی خشک کردن ماشین ظرفشویی را فعال نکنید. در نهایت نیز درب ماشین ظرفشویی را پس از شستشو باز نمایید تا در هوای آزاد خشک شود.

در عین حال می‌توانید یک فنجان جوش ‌شیرین را به جای سرکه در کف ماشین ظرفشویی بپاشید و اقدامات بالا را تکرار کنید تا فضای داخلی آن تمیز شود و بوهای بد از بین بروند. استفاده از سرکه و جوش‌شیرین روش‌هایی آسان، طبیعی و موثر برای ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی هستند، اما از آن‌ها به طور هم‌زمان استفاده نکنید. شما می‌توانید ماشین ظرفشویی را ابتدا با سرکه و سپس با جوش‌شیرین تمیز نمایید.

علاوه بر این، تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی با سفیدکننده نیز میسر است و می‌تواند لکه‌های سخت، کپک‌ها و قارچ‌های داخل دستگاه را از بین ببرد. اما این کار فقط در صورتی میسر است که ماشین ظرفشویی شما از جنس استیل و حاوی فولاد ضدزنگ نباشد. استفاده از سفیدکننده نیز مانند سرکه است و باید یک فنجان سفیدکننده را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. سپس یک چرخه کامل را اجرا کنید، اما مشابه سرکه، از چرخه خشک کردن صرف نظر نمایید.

۳- تمیز کردن درب ماشین ظرفشویی

تمیز کردن درب ماشین ظرفشویی و واشر لاستیکی آن نیز باید در دستور کار قرار گیرند. به آرامی اطراف واشر لاستیکی را با یک مسواک قدیمی و نرم و محلولی مخلوط از 3 فنجان آب داغ و نیم فنجان سرکه پاک کنید. برخی از تولیدکنندگان ماشین‌های ظرفشویی توصیه می‌نمایند که فقط از آب گرم استفاده شود، بنابراین دستورالعمل‌های کتابچه راهنمای دستگاه خود را در نظر بگیرید.

اگر واشر لاستیکی ماشین ظرفشویی کماکان کثیف به نظر می‌رسد یا علائمی از کپک یا قارچ روی خود دارد، دستورالعمل‌های سازنده ماشین ظرفشویی را بخوانید. استفاده از یک پاک‌کننده چندمنظوره یا محصول دیگر برای تمیز کردن واشر لاستیکی، باید بدون آسیب رساندن به آن انجام شود.

۴- تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی جدید دارای فیلترهای خود تمیز شونده هستند. اما اگر مدل شما دارای فیلتر دستی است، باید آن را جدا نمایید و هر ماه یا هر چند وقت یکبار کاملا تمیز کنید. دفترچه راهنمای دستگاه شما حاوی اطلاعات بیشتری در مورد نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی و فیلتر آن خواهد بود. اما به طور کلی، فیلتر ماشین ظرفشویی را می‌توان با دنبال کردن مراحل زیر تمیز کرد.

  • فیلتر بالایی ماشین ظرفشویی را باز کنید و به آرامی از سر جای خود بیرون بکشید. اگر مدل ظرفشویی شما فیلتر پایین‌تری هم دارد، آن را نیز جدا نمایید.
  • محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرفشویی را از مواد غذایی احتمالی گیر کرده در آنجا پاک کنید. محل را با یک حوله میکرو فیبر مرطوب پاک کنید تا کاملا تمیز شود.
  • فیلتر را بردارید و با دست در آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. اگر ذرات غذا در فیلتر گیر کرده‌اند، آن‌ها را به آرامی و با یک برس کوچک یا مسواک از فیلتر جدا کنید.
  • فیلترها را زیر آب جاری گرم بشویید تا به طور کامل تمیز و آبکشی شوند.
  • در نهایت فیلترها را با دقت سر جای خودشان قرار دهید. اگر فیلتر بالایی مکانیسم قفل شدن دارد، قبل از راه‌اندازی دوباره ماشین ظرفشویی مطمئن شوید که کاملا قفل شده باشد.

۵- تمیز کردن زهکشی ماشین ظرفشویی

تمیز کردن سیستم تخلیه ماشین ظرفشویی به صورت ماهانه، یکی دیگر از مراحل مهم در فرآیند تمیز کردن ماشین ظرفشویی به صورت عمقی محسوب می‌شود. ابتدا یک فنجان سرکه سفید را در یک کاسه بزرگ و قابل استفاده در مایکروفر بریزید. سپس کاسه را به مدت 15 الی 20 ثانیه در مایکروفر قرار دهید تا کمی گرم شود. کاسه را از مایکروفر خارج کنید و 2 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین به آن اضافه نمایید. مخلوط را در آبکش ته ماشین ظرفشویی بریزید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه همان جا بماند.

در همین حین یک کتری آب را روی اجاق گاز بجوشانید. درست در زمانی که محلول جوش‌شیرین در حال از بین رفتن است، آب را با احتیاط در شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی بریزید تا هر گونه زباله یا گرفتگی آن پاک شود. این کار را به آرامی انجام دهید و مراقب باشید که آب خیلی داغ نباشد.

6- تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی

آگاهی از نحوه تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی، بسیار مهم است. اما فراموش نکنید که بیرون ماشین ظرفشویی هم باید کاملا تمیز شود. شما می‌توانید از یک پارچه تمیزکننده، آب گرم و شوینده ملایم مانند چندمنظوره برای تمیز کردن پانل بیرونی دستگاه استفاده کنید. سپس بدنه ماشین ظرفشویی را با یک حوله کهنه‌تر خشک نمایید. یادتان نرود که برای ماشین ظرفشویی با بدنه استنلس استیل یا ضدزنگ باید از شیشه پاک‌کن یا تمیزکننده مخصوص استیل استفاده شود.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با مواد طبیعی

لازم نیست برای تهیه مواد موردنیاز برای نظافت ماشین ظرفشویی به فروشگاه بروید. زیرا احتمالا جایگزین‌های طبیعی این مواد در آشپزخانه شما وجود دارند. این پاک‌کننده‌های طبیعی ماشین ظرفشویی، بدون مواد شیمیایی و بوهای تند کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.

۱- سرکه سفید

می‌توانید برای تمیز نمودن وان ماشین ظرفشویی، از سرکه سفید استفاده کنید. یک فنجان را در وسط قفسه بالایی قرار دهید و آن را با سرکه پر کنید. سپس یک چرخه ماشین ظرفشویی را روی حرارت زیاد (60 درجه) اجرا نمایید. برای از بین بردن لکه‌های آب نیز می‌توانید از آب‌لیمو بهره ببرید.

۲- الکل ضدعفونی

از الکل ضدعفونی هم می‌توان برای تمیز کردن فضای بیرونی ماشین ظرفشویی بهره برد. درب و دستگیره ماشین ظرفشویی خود را با افزودن الکل ضدعفونی به یک پارچه میکرو فیبر تمیز و پاک کنید. اگر ماشین ظرفشویی شما دکمه‌های پلاستیکی دارد، از شستشو با پاک‌کننده‌های طبیعی اسیدی مانند سرکه خودداری کنید، زیرا می‌توانند مواد را تجزیه کنند.

۳- جوش‌شیرین

جوش‌شیرین به عنوان یک پاک‌کننده طبیعی، معجزه می‌کند. قبل از شروع چرخه شستشوی داغ، یک فنجان جوش‌شیرین را در کف وان ماشین ظرفشویی بپاشید. این ماده هم اثر تمیزکنندگی دارد و هم بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین خواهد برد.

نتیجه گیری

یادگیری نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی از دستگاه‌های توکار گرفته تا رومیزی، منجر به داشتن ظروفی تمیزتر و دستگاهی با عمر طولانی‌تر خواهد شد. بهترین راه برای تمیز کردن و ضدعفونی ماشین ظرفشویی این است که روش مناسب خود را پیدا کنید. سپس به یک برنامه منظم تمیز کردن بر اساس روش دلخواه خود پایبند باشید.

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *