نحوه کار ماشین ظرفشویی و آشنایی با قسمت های اصلی آن

نحوه کار ماشین ظرف شویی

نحوه کار ماشین ظرفشویی ممکن است برای خیلی از شماها جای سوال داشته باشد. ماشین ظرفشویی اساسا یک ربات است که ظرفهای کثیف را تمیز می کند و آب می کشد. انسانها فقط باید ظرفها را در آن بچینند، ماده شوینده را اضافه کنند، تنظیمات صحیح را انجام دهند و آن را روشن کنند. اما ماشین ظرفشویی خودش کارهای زیر را به طور مستقل انجام می دهد:

 • آب را اضافه می کند.
 • آب را تا دمای مناسب گرم می کند.
 • در محفظه حاوی ماده شوینده را در زمان مناسب باز می کند.
 • آب را از طریق پاشنده ها می پاشد تا ظرفها را تمیز کند.
 • آب کثیف را خارج می کند.
 • آب بیشتری بر ظرفها می پاشد تا آنها را آب بکشد.
 • دوباره آب را خارج می کند.

در صورتی که کاربر گزینه مربوطه را انتخاب کرده باشد، هوا را گرم می کند تا ظرفها را خشک کند. علاوه بر آن، ماشینهای ظرفشویی خودشان را زیر نظر دارند تا از پیشرفت کار در مسیر صحیح اطمینان حاصل کنند. یک زمان سنج (یا یک رایانه کوچک) زمان هر دوره را تنظیم می کند. یک دماسنج، دمای هوا و آب را می سنجد تا از گرم شدن بیش از حد و در نتیجه آسیب رساندن به ظروف جلوگیری کند.

یک حسگر دیگر سطح آب را اندازه می گیرد تا با خروج آب اضافی از غوطه ور شدن ظروف در آب جلوگیری کند. برخی ماشینهای ظرفشویی مجهز به حسگرهایی هستند که میزان کثیفی آبی که ظرفها را شسته اندازه می گیرد. زمانی که آب به اندازه کافی تمیز باشد ماشین ظرفشویی می فهمد که ظرفها تمیز شده اند. در این مقاله از لیدر نگاهی می کنیم به نحوه کار ماشین ظرفشویی و این که ماشین ظرفشویی چگونه کار می کند، چگونه از آن استفاده کنیم و چه ویژگی هایی را هنگام خرید آن مد نظر داشته باشیم.

درون ماشین ظرفشویی

هرچند ماشین های ظرفشویی به گونه ای ساخته و طراحی می شوند که آب از آنها به بیرون نشت نکند اما در واقع اتاقک ماشین ظرفشویی هیچگاه مملو از آب نمی شود بلکه صرفا بخش کوچکی در کف ماشین ظرفشویی از آب پر می شود. در آنجا آبگرمکن آب را به دمای ۵۵ تا ۶۰ درجه سانتیگراد می رسانند. سپس تلمبه ای آب را به پاشنده ها می رساند و در آنجا آب با فشار به سمت ظرفهای کثیف پاشیده می شود. نیروی آب همچنین باعث چرخش پاشنده ها می شود. زمانی که شستن و آب کشیدن تمام می شود آب دوباره در کف ماشین ظرفشویی جمع می شود و از آنجا تلمبه آب را به بیرون می فرستد.

مرحله انتهایی یا خشک کردن الزامی نیست. گرم کننده واقع در کف ظرفشویی هوا را گرم می کند تا ظرفها زودتر خشک شوند. بسیاری افراد صرفا اجازه می دهند ظرفها خودشان خشک شوند تا در مصرف انرژی هم صرفه جویی شود. ماشین ظرفشویی از نظر مکانیکی چندان پیجیده نیست.

بخش های اصلی ماشین ظرفشویی

بخش های اصلی ماشین ظرفشویی شامل سازوکار کنترل، شیر ورودی آب و تلمبه است.

ساز و کار کنترل

ساز و کار کنترل داخل ماشین ظرفشویی و پشت صفحه کنترل قرار دارد. بسیاری از دستگاهها از یک سامانه ساده الکترومکانیکی استفاده می کنند: یه زمانسنج که زمان هر مرحله را تعیین می کند و عمل مناسب را در زمان مناسب شروع می کند (مانند آزاد کردن ماده شوینده یا قرص، شستن و خارج کردن آب). دستگاههای گرانتر ممکن است دارای یک رایانه باشند. دستگاههای امروزی معمولا تا زمانی که در بسته نباشد شروع به کار نمی کنند. برخی دستگاهها مجهز به قفل ایمنی کودک هستند.

شیر ورودی

شیر ورودی جایی است که آب لوله کشی منزل از طریق آن وارد ماشین ظرفشویی می شود. تلمبه آب را وارد دستگاه نمی کند بلکه وقتی شیر ورودی باز می شود آب با فشار خودش وارد دستگاه می شود.

تلمبه

یک موتور الکتریکی تلمبه را به کار می اندازد. در مرحله تلمبه کردن، تلمبه آب را با فشار وارد پاشنده ها می کند. در مرحله خارج کردن آب هم تلمبه آب را به سمت بیرون هدایت می کند. موتور و تلمبه در زیر کف ماشین ظرفشویی و در ناحیه مرکز تعبیه شده اند. دو نوع تلمبه وجود دارد:

دو جهته: این نوع تلمبه می تواند آب را به سمت پاشنده ها بفرستد و همچنین می تواند آب را با تغییر جهت موتور از دستگاه خارج کند. این نوع تلمبه ها معمولا به صورت عمودی نصب می شوند.

یک جهته: در این نوع تلمبه موتور فقط در یک جهت کار می کند. بنابراین جهت حرکت آب فقط با استفاده از باز و بسته کردن شیرها و لوله هایی که به شکل مناسب تعبیه شده اند تغییر داده می شود.

ماشین های ظرفشویی می توانند به دو شکل ثابت و قابل حمل نصب شوند. دستگاههای قابل حمل دارای بدنه و سطح شکیل و زیبا هستند. وقتی از آنها استفاده نمی شود در گوشه ای کنار دیوار قرار داده می شوند و زمانی که استفاده می شوند به محلی که شیلنگ خروجی آنها را بتوان قرار داد منتقل می شوند. در دستگاههای با نصب دائم، ماشین ظرفشویی در محلی درون قفسه بندی آشپزخانه قرار داده می شود و شیلنگ خروجی و شیر ورودی در محل متصل می شوند.

استفاده از ماشین ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی

هرچند ماشین ظرفشویی بیشتر کار را خودش انجام می دهد، انسانها هم وظایفی دارند که باید انجام بدهند. در زیر برخی توصیه ها برای استفاده ایمن، موثر و پربازده از ماشین ظرفشویی را می خوانیم:

 • هیچ وقت از مایع ظرفشویی معمولی استفاده نکنید.
 • بیش از اندازه ماشین ظرفشویی را بار نکنید. همیشه باید مقداری فضا برای پاشنده ها بگذارید که بتوانند آب را به همه ظروف بپاشند.
 • کثیفترین سمت ظروف را رو به پاشنده ها قرار دهید.
 • استیل و نقره را با هم در ماشین نگذارید. قرار دادن دو فلز مختلف در مکانی با این همه آب و رطوبت باعث خوردگی فلزات می شود.
 • کاسه ها، قاشقها و دیگر ظروف مشابه یکدیگر را از هم جدا نگه دارید تا داخل هم فرو نروند و جلوی برخورد آب با یکدیگر را نگیرند.
 • چوب، چدن، چینی ظریف، کریستال یا ظرفهای نقاشی شده با دست را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. اینگونه اقلام را با دست بشویید.
 • ماشین ظرفشویی را در ساعتی از روز که فشار آب بالاست استفاده کنید، مثلا آخر شب. ماشین ظرفشویی زمانی بهتر کار می کند که آب را برای مقاصد دیگر همچون شستن لباس استفاده نمی کنید.
 • اگر آب لوله کشی منزل سخت است، ماده شوینده بیشتری استفاده کنید.
 • در جایگاه پایین پلاستیک قرار ندهید مخصوصا وقتی که از آب داغ استفاده می کنید چرا که حرارت آبگرمکن می تواند پلاستیک را ذوب کند.
 • ظروف را پیش از قرار دادن در ماشین ظرفشویی تمیز نکنید. ماشینهای ظرفشویی روی خرده های غذا که به ظروف کثیف چسبیده برای تنظیم پی اچ (میزان اسیدی و بازی بودن محیط) حساب می کنند. البته خرده های بزرگ غذا را باید حتما قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی جدا کنید و در سطل آشغال بریزید.

ماده شوینده

ماده شوینده از اهمیت بالایی برخوردار است. شوینده ها با مواد معدنی و سختی آب مقابله می کنند. شوینده ها دارای حلالهایی هستند که مواد غذایی را حل می کنند، نرم کننده هایی دارند که مواد غذایی چسبیده به ظروف را نرم می کند و از ظرف جدا می کند. شما مجاز نیستید هر نوع شوینده ای را استفاده کنید، تنها شوینده هایی که مخصوص ماشین ظرفشویی هستند مجازند. شوینده های دیگر ممکن است به ظروف آسیب بزنند. اینکه چه نوع شوینده ای از قبیل قرص، پودر یا ژل استفاده کنید یک انتخاب شخصی است. هیچ شاهدی بر اینکه یکی از آنها بهتر از بقیه تمیز کند وجود ندارد.

مشکلی که بیشتر مردم با نحوه کار ماشین ظرفشویی پیدا می کنند این است که دیگر ظروف را تمیز نمی کنند. علت می تواند وجود بقایای غذا یا ماده شوینده ای باشد که جایی گیر کرده اند. فشار آب می تواند در این زمینه مقصر باشد و مشکل می تواند با تعویض شیر ورودی حل شود. مشکل رایج دیگر جمع شدن مواد معدنی است. اگر آب لوله کشی منزل سخت باشد، جمع شدن مواد معدنی می تواند برای پاشنده ها مشکل ایجاد کند. می توانید پاشنده ها را با سیم یا سوزن تمیز کنید و ماهی یک بار ماشین ظرفشویی را خالی و با مقداری سرکه در محفظه ماده شوینده به کار بیاندازید.

بعضی وقتها ماشین ظرفشویی نمی تواند آب را به خوبی خارج کند. ممکن است شیلنگ خروجی آب گرفته باشد یا تلمبه دچار مشکل شده باشد. علت دیگر می تواند این باشد که ماشین ظرفشویی بیش از اندازه پر از کف می شود و حسگرها نمی توانند کف شوینده را به عنوان آب تشخیص دهند و به همین دلیل خروج آب را زودتر متوقف می کنند. در این هنگام میزان ماده شوینده را کاهش دهید.

خرید ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشوییهای امروزی همگی با یک ساز و کار یکسان کار می کنند. حتی مدلهای ارزانتر هم ظرفها را به خوبی تمیز می کنند. به همین دلیل در هنگام خریدن ماشین ظرفشویی فقط باید به نحوه کار ماشین ظرفشویی و قابلیتهایی که می خواهید استفاده کنید توجه کنید و مدلهایی را که داری قابلیتهایی هستند که به درد شما نمی خورد نخرید. دوام، اندازه و راحتی کار مسایلی هستند که مدلهای مختلف را از هم متمایز می کنند.

ماشینهای ظرفشویی در اندازه های مختلف پیدا می شوند. مدلهای کوچک در ظرفشویی آشپزخانه جا می شوند، آب کمتری مصرف می کنند و می توانند کل ظروف را در بیست دقیق تمیز کنند. اما اندازه استاندارد ماشینهای ظرفشویی عرض شصت سانتیمتر است. هر چقدر عرض ماشین ظرفشویی بیشتر باشد طبیعتا ظروف بیشتری در آن جای می گیرد. در خانواده های بزرگتر ممکن است یک مدل هفتاد و پنج سانتی مناسبتر باشد.  ماشین ظرفشوییهای بزرگتر، تجاری قلمداد می شوند.

مدلهای ازرانتر دارای اتاقک پلاستیکی هستند در حالی که مدلهای گرانتر و متوسط دارای اتاقک استیل هستند. در مدلهای ارزان، باقیمانده غذا در یک صافی جمع می شود که باید مرتب خودتان تمیز کنید در حالی که در مدلهای گرانتر خردکننده هایی وجود دارد که قطعات غذا را ریز می کنند تا همراه آب از ماشین ظرفشویی خارج شوند.

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *